Przepisy antysmogowe - wymiana kotła

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Polska to jeden z najbardziej zanieczyszczonych krajów w Europie. Aż 33 z 55 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej znajduje się właśnie w Polsce.

Smog to problem, z którym zmagamy od lat. Dzięki wdrożeniu przepisów unijnych oraz pogłębiającej fatalnej jakości powietrza  w kraju, w końcu realnie walczymy ze smogiem, a nie zamiatamy problem pod dywan. 

Obecnie można zaobserwować na poziomie samorządowym faktyczną walkę ze smogiem poprzez:

  • wprowadzanie antysmogowych uchwał i przepisów,
  • wdrażania akcji dofinansowywania wymiany starych kotłów na nowe kotły kondensacyjne, spełniające wymogi dyrektywy unijnej ErP oraz
  • nagłaśnianie problemu smogu w kampaniach społecznych, które mają na celu uświadomić nasze społeczeństwo jak wzajemnie sobie szkodzimy paląc śmieci, w których znajdują się toksyczne substancje. Jest to pozorna oszczędność, która nam wszystkim odbije się czkawką w niedługiej przyszłości.
who_logo  

  

Co oznaczają przepisy antysmogowe ?

Przepisy antysmogowe to przede wszystkim zakaz instalowania pieców, które nie będą spełniać norm i wymogów Unii Europejskiej oraz emitują szkodliwe oraz trujące substancje do atmosfery. Nowo montowana kotły będą musiały spełniać europejskie normy efektywności energetycznej oraz normy dotyczące emisyjności.

 

Jakie paliwa zostaną zabronione?

Nowe przepisy dokładnie precyzują jakie paliwa mogą być wykorzystywane do ogrzewania domu. Jeśli chodzi o węgiel kamienny to nie wolno będzie spalać węgla o ziarnach poniżej 3mm. Zabronione będzie stosowanie paliw zawierających biomasę stałą o wilgotności przekraczającej 20%, węgla brunatnego. flotokoncentratów oraz mułów węglowych.

 

Ile mamy czasu na wymianę kotła ?

Od maja 2018 trzeba pamiętać, że nowo instalowane kotły będą musiały spełniać normy dotyczące efektywności i emisji spalin. Piece i kominki starego typu będzie trzeba zdemontować do 2025 roku, ewentualnie doposażyć w odpowiednie filtry. Użytkownicy kotłów na węgiel lub drewno, w zależności od klas, będą musieli liczyć się wymianą pieca na nowy do 2022 lub 2027 roku. 

W świetle zbliżających się zmian, warto rozważyć już teraz zmianę starego pieca na nowy kondensacyjny kocioł gazowy !

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl